מה גורם לנו לכעוס?

שיינדי אייזנבךפסיכותרפיהLeave a Comment

מה-גורם-לנו-לכעוס

מדוע אנחנו כועסים? מה מעורר את פרץ האנרגיה הבלתי נשלט, שגורם להתקפי זעם, התנהגות לא רציונלית, ירידה ביכולת הריכוז והחשיבה הלוגית, ואיבוד הכבוד העצמי שלנו?

כעס הוא תגובה פיזית לאיום, לחץ או תוקפנות שמופעלים עלינו במציאות, או בדמיון שלנו.

זה יכול להיות פגיעה בכבודנו, זלזול, השפלה. זה יכול להיות פגיעה פיזית בנו או בקרובינו. גם פגיעה במרחב האישי שלנו, הטרדות והפרעות גורמים לנו לכעוס.

גורמים נוספים יכולים להיות: פגיעה ברכושנו, בגידה באמון שנתנו, עימות רעיוני עם תפיסות ואמונות שלנו, חוסר צדק, תסכול או כישלון.

אז בעצם כל אי נוחות שאחרים גורמים לנו, יכול לגרום להתפרצות של כעס פעיל, אקטיבי, או כעס פנימי, סביל ושקט שמבעבע בנפש ומחולל שם שמות (התנהגות פסיבית – אגרסיבית).

מה הבעיה?

מלבד החלק היהודי – הלכתי שרואה בכניעה לכעס מעין עבודה זרה, הכעס הלא מטופל מצטבר בגוף, ופוגע בעיקר בכבד. התוצאה – מונו, דלקות בכבד, חולשה, ואף גידולים שפירים וח"ו לא שפירים יכולים להתגבש מהאנרגיה האדירה של הכעס המודחק.

מה עושים?

לא משאירים כעס בלתי פתור. כאשר הכעס טרי, מאפשרים לו ביטוי מילולי מלא, במשך יום – יומיים, ואחר, מטפלים בכעס, מנקזים את האנרגיה המרירה מחוץ לגוף, לומדים את הלקחים שיש להפיק מהאירוע המכעיס וממשיכים את החיים מטוהרים ונקיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים